Zasklievanie domu či bytu čaká sem tam každého z nás a to najmä v prípade stavby rodinného domu. V súčasnej dobe je ponuka okien a dverí obrovská, čo nám dáva veľké možnosti, no rozhodovací proces to robí ťažším, ako kedykoľvek predtým.

Plast už nie je IN

Hoci je stále najpredávanejším materiálom spomedzi okien a dverí plast, jeho spotreba sa z roka na rok znižuje. Dôvodom je, že veľa ľudí sa rozhoduje nielen pre prírodný materiál, akým je drevo, ale aj hliník. Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov drevené okná uprednostní viac ľudí, ako v prípade plastu. Aj keď je silným rozhodujúcim faktorom cena, ľudia sa stále viac pozerajú aj na kvalitu, dlhú životnosť a ekologickosť. Práve v tomto smere plast zaostáva a keďže ničí našu prírodu viac, ako je únosné, drevo je omnoho lepšou voľbou. To má aj niekoľko iných výhod, vďaka ktorým dokážeme z domu vyčarovať útulné miesto s príjemnou atmosférou. Nie je to ale len o pocite tepla a bezpečnosti, ale aj pozitívach samotného materiálu.

Tak ako plast, aj eurookná sa dajú vyrobiť vo viacerých tvaroch a to podľa špeciálnych potrieb jednotlivých zákazníkov. Práve drevo môžeme spomedzi ponúkaných materiálov na okná a dvere považovať za najpríjemnejší nielen na pohľad, ale aj dotyk. Ak ich dokážete skombinovať s interiérom, budú pôsobiť luxusnejšie a originálnejšie, ako sú v skutočnosti. Veľkou výhodou drevených okien je, že sa hodia do každej jednej nehnuteľnosti, či už ide o starý dom, vzácnu historickú budovu, drevodom alebo modernú murovanú stavbu.

A čo zvukové, tepelné a izolačné vlastnosti?

Ani v tomto prípade sa netreba obávať nedostatkov, pretože drevené okná a dvere majú veľmi dobré vlastnosti, vďaka ktorým vedia udržať hluk a aj teplo a vlhkosť. Materiál sa na zasklievanie budov využíva tisíce rokov, o čom svedčí jeho kvalita. Nejde pri tom len o jeden druh dreva, ale vyberať si môžeme z rôznych a to nielen z našich zemepisných šírok. Konečný výber dreva závisí od požadovaných vlastností, no nie sú  výnimočné ani okná a dvere z tropických druhov. Ak o drevených oknách snívate, no zdá sa vám to veľká investícia, porozmýšľajte o smreku obyčajnom. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, je mäkké a cenovo najdostupnejšie. Okná a dvere zo smreka vám môžu pri dobrej starostlivosti vydržať aj sto rokov, čo je porovnateľné s odolným hliníkom. Netreba ale zabúdať, že z rovnakého materiálu by mali byť nielen všetky okná, ale aj dvere. Či si už vyberiete klasické alebo bezpečnostné dvere, mali by spĺňať základné parametre na to, aby ste boli spokojní.