Vyrovnávanie povrchu, zbavovanie materiálu vrstiev farby alebo prebytočného tmelu. Brúsny papier je pri týchto činnostiach skvelým pomocníkom. Ako si však vybrať vhodnú zrnitosť? Je lepší brúsny papier s papierovým či textilným podkladom? A kedy sa oplatí siahnuť už po brúsnom kotúči?
Na čo použiť brúsny papier
Brúsny papier sa zvládne dobre prispôsobiť povrchu, dokážeme nim tak opracovať aj ťažko dostupné miesta: rohy, oválne predmety či menšie plochy. Hlavným kritériom pri výbere brúsneho papiera je jeho zrnitosť. Na trhu sa stretneme so „šmirgľami“, ktorých zrnitosť sa pohybuje v intervale od 40 do 5 000. Tu platí, že čím vyššie číslo, tým je brúsny papier jemnejší. Na hrubé brúsenie sa zväčša používa zrnitosť od 40 do 60.
Brúsny papier nemusí byť vždy papierom. Niekedy je podkladom, na ktorom je brúsne zrno prichytené, aj tkanina. Tkanina je odolnejšia, pri obrusovaní ťažko dostupným miest, ako sú rohy alebo nohy stoličky, sa neláme a vydrží dlhšie. Podklad sa označuje písmenom abecedy tak môžeme povedať, ak dané písmeno nájdeme v abecede neskôr, tým by mal byť poklad pevnejší.
Kedy je lepšie siahnuť po brúsnom kotúči
Najmä pri rovných a väčších plochách je namieste použiť brúsny kotúč. Tu je tiež dôležité vybrať vhodnú zrnitosť podľa typu práce. Rovnako platí, že čím vyššie číslo, tým je zrnitosť na brúsnom kotúči jemnejšia. Pri brúsnych kotúčoch sa tiež stretávame s rôznymi podkladmi, zväčša je to papier a plastová fólia. Plastová fólia je odolnejšia a narozdiel od papierového podkladu sa nezvykne trhať.
Samozrejmou podmienkou pre správne využitie brúsneho kotúča je brúska, na ktorú sa kotúč suchým zipsom prilepí. Výhodou brúsnych kotúčov je široké spektrum využitia – od dreva cez kovy až po betón. Pri výbere vhodného kotúča tak venujte zvýšenú pozornosť tomu, na čo plánujete kotúč použiť. Na kov sú výborné drôtené brúsne kotúče, na betón zas diamantové brúsne kotúče.
Keď chcete materiál doleštiť
Ak ste dobrúsili materiál a chcete povrch doleštiť, zásadou otázkou je: Čo použiť? Existuje viacero riešení, jedným z nich je použitie brúsneho kotúča či brúsneho papiera s vysokou zrnitosťou. Aká zrnitosť je tá správna? Záleží od vašich potrieb, napríklad lak sa zväčša brúsi kotúčmi či papiermi so zrnitosťou 2 000 – 5 000.
Ďalšou zaujímavou alternatívou sú špeciálne leštiace kotúče, či už gumové, alebo rúnové, pri ktorých nemusíte používať žiadne leštiace pasty. Odporúčame však v tomto prípade znížiť otáčky na brúske. Na trhu však nájdete aj filcové a handrové leštiace kotúče, pri ktorých je však potrebné siahnuť už po leštiacej paste.
Brúsne papiere, kotúče i pásy a ďalšie príslušenstvo nájdete v internetovom obchode pre profesionálov www.abse.sk.