5 vecí, ktoré potichu ničia vašu práčku a bielizeň

0
25
Práčka s poškodenými súčiastkami a bielizňou, znázorňujúca nesprávnu starostlivosť.

Práčka – hrdina každej domácnosti, ktorá nám roky trpezlivo slúži, kým jedného dňa nezačne protestovať. Či už ide o podivné zvuky, škvrny na oblečení, alebo vytopenú kúpeľňu, vinník je často skrytý v našich zvykoch.

Tu sú najväčšie chyby, ktorými dávame práčke a svojej bielizni zabrať.

Preplnená práčka: zázrak, ktorý sa nekoná

Preplnenie práčky je cestou do pekla. Okrem toho, že bielizeň nemá dosť priestoru na poriadne prepranie, trpí aj mechanizmus samotného stroja. Preťaženie môže poškodiť ložiská, tlmiče či dokonca inak odolné čerpadlo do práčky Electrolux, ktoré sa snaží bojovať s vodou a gravitáciou naraz. Ak teda nechcete, aby sa z tohto dôležitého spotrebiča nestala hlučná centrifúga, dodržujte odporúčanú kapacitu náplne.

Priveľa pracieho prášku: viac nie je vždy lepšie

Ak si myslíte, že dávkou pracieho prášku „naviac“ dosiahnete dokonale čistú bielizeň, mýlite sa. Prebytočný prací prostriedok sa môže usádzať vo vnútri zariadenia, čím sa vytvára ideálne prostredie pre plesne a zápach. Navyše, zvyšky pracieho prášku sa môžu usadiť aj na bielizni, čo môže spôsobiť podráždenie pokožky. Raz za čas sa preto oplatí stroj prečistiť špeciálnymi čistiacimi prostriedkami alebo octom – v ideálnom prípade skôr, než budete potrebovať nové Gorenje náhradné diely.

Zanedbaná starostlivosť o filtre a čerpadlo

Filtre a čerpadlo sú tichí hrdinovia vašej práčky. Zachytávajú nečistoty, zabraňujú jej upchatiu a odvádzajú vodu tam, kam má ísť. Ak ich však zanedbáte, môžu sa upchať zvyškami pracieho prostriedku, vlasmi či mincami. Ak ste niekedy počuli čudné zvuky pripomínajúce boj práčky s neviditeľným nepriateľom, pravdepodobne za to môže zanesené čerpadlo. Pre istotu ho preto aspoň raz za mesiac skontrolujte.

Pranie na príliš vysokej teplote

Vysoké teploty síce zničia baktérie, ale aj vaše oblečenie. Jemné tkaniny sa môžu zraziť alebo poškodiť, zatiaľ čo farebná bielizeň stratí svoju živosť. Navyše, dlhodobé používanie horúcej vody môže poškodiť gumové tesnenia práčky. Moderné práčky a pracie prostriedky sú navrhnuté tak, aby účinne prali už pri 30–40 °C. Vaša bielizeň, účet za elektrinu aj práčka sa vám poďakujú.

Zabúdanie na odvetranie

Koľkokrát po vypraní zabuchnete dvierka a idete si spokojne užívať voľný čas? Vlaha, teplo a tma sú však rajom pre plesne a baktérie. Práčka potom začne “voňať” ako plesnivá pivnica – a to zrejme nechcete. Po každom praní preto nechajte dvierka aj zásuvku na prací prostriedok pootvorené, aby mohol tento spotrebič poriadne vyschnúť.

Starajte sa o svoju práčku a ušetríte si peniaze, nervy a zbytočné hádky so servisným technikom!

Zdroj obrázka: photoschmidt/adobe stock.com