Možno sa vám táto téma bude zdať zbytočnou, no ak nechcete pri práci s rebríkom prísť k úrazu, odporúčame prečítať si nasledujúce riadky.

Nejde len o cenu a značku, ale aj o účel

Predtým, ako sa rozhodnete niektorý výrobok zakúpiť by ste si mali zodpovedať otázku, na čo budete rebrík používať. Úplne iná situácia je, ak ho potrebujete na práce v domácnosti a úplne iná ak ho budete používať v exteriéri okolo domu. V prvom rade si treba ujasniť otázku, aké typy rebríkov existujú a na čo sa používajú. K dispozícii je základný jednoduchý rebrík, výsuvný, výsuvný s lankom, univerzálny, obojstranný alebo s jednostrannými so schodíkmi. Profesionálny remeselník bude hneď vedieť čo si má vybrať, no u laikov je to o niečo zložitejšie. Ak sa už rozhodnete pre správny typ, dôležitým parametrom je aj jeho výška. Všetko závisí od troch základných údajov a to od výšky, do ktorej môžete na rebríku vyliezť, od výšky v ktorej potrebujete pracovať a od výšky do ktorej dosiahnete.

Veľmi dôležitým hoci podceňovaným faktorom je bezpečnosť pri práci s rebríkom. Tú vedia zvýšiť rôzne výrobky, ktoré vám na ňom uľahčia prácu. Ide napríklad o nášľapnú plošinku, ktorá zaisťuje bezpečnosť pri státí. Dôležité sú aj opierky o ktoré sa môžete oprieť v prípade straty rovnováhy. Pád z rebríka by nechcel zažiť asi nikto, pretože väčšinou ide o rozsiahle zranenia v podobe zlomenín rôznych častí tela. Ak nechcete aby sa vaša snaha o skrášlenie domácnosti skončila zle, manipuláciu s rebríkom určite nepodceňujte. Namieste je aj otázka, ako by ste mali rebrík správne postaviť. Určite dbajte na to, aby bol povrch rovný, nepohyblivý a nešmýkal sa. Je dobré, aby sa podľa možností rebrík opieral o nejakú pevnú plochu a bol postavený v správnom uhle. Mali by ste vedieť aj to, že rebrík je vhodný na ľahšie práce, ktoré netrvajú dlho. Ak sa rozhodnete napríklad robiť novú fasádu, je dobré použiť lešenie. Na rebrík nikdy nevychádzajte bez obuvi, alebo v šmykľavých topánkach. Tie vás môžu veľmi ľahko zradiť. Voľné by ste mali mať obe ruky, aby ste sa v prípade straty rovnováhy vedeli zachytiť alebo dobre dopadnúť.

Zohnať dobrý rebrík nemusí byť náročné

Pri kúpe rebríka máme veľa možností ako si ho zadovážiť. Jednou z nich je aj nákup cez internet, kedy nemusíte navštíviť žiadnu predajňu. Pohodlne si ho objednáte cez bugy.sk, kde medzi najpredávanejšie patria hliníkové rebríky. Okrem toho nájdete u tohto predajcu aj iné potrebné veci do domácnosti ako napríklad pomôcky na rekonštrukciu, farby, laky, oleje, drogériu, kozmetiku a množstvo iných.