Ak by ste sa opýtali niekoho, kto investoval do starého rodinného domu a má za sebou jeho rekonštrukciu, s najväčšou pravdepodobnosťou vám povie, že viac by do toho nešiel. Samozrejme, závisí to aj od toho, aký dom sa vám podarí kúpiť. No starý dom bez chýb a za výhodnú cenu určite nekúpite. V mnohých prípadoch sa viac oplatí investovať do stavby nového domu. Zhrnuli sme pre vás pár dôvodov, prečo radšej starý dom nekupovať.

  1. Závady, ktoré nevidíte

Je samozrejmé, že predávajúci sa snaží predať svoj dom za čo najvýhodnejšiu cenu. A tak vám mnohé chyby domu zamlčí. Ak nie ste odborník, tak si ich nevšimnete. Po čase sa však určite objavia. Časté je napríklad vlhnutie múrov, narušená statika, či nedostatky v elektroinštalácii. A na mnohé chyby prídete až vtedy, keď začnete rekonštruovať. Zistíte, že musíte opraviť omnoho viac, ako ste pôvodne plánovali.

  1. Žiadna energetická úspora

Počítajte s tým, že tepelné straty sú v starých domoch naozaj veľké. Náklady na kúrenie sa vám tak vyšplhajú do závratných výšok. Budete teda musieť investovať aj do tepelnej izolácie. Výmena okien však iste stačiť nebude. Často je nutné nielen zateplenie objektu, ale aj izolácia strechy.

  1. V mnohých prípadoch je nutné rekonštruovať prakticky všetko

Môže sa stať, že pod krásnymi starými parketami, ktoré sa vám zdajú úplne v poriadku, objavíte iba hlinu! A bude tak nutné všetky pôvodné podlahy odstrániť a zabetónovať. Rátajte tiež s tým, že bude potrebné meniť rozvody elektriny, vody a plynu. Je lepšie urobiť to hneď na začiatku, ak pôvodný majiteľ túto rekonštrukciu neurobil. Nemá predsa zmysel, aby ste sa po pár rokoch bývania opäť púšťali do rekonštrukcie. Častým problémom u starších domov bývajú aj nosné konštrukcie striech, komíny a vykurovacie telesá. V mnohých starých domoch sa ešte vždy využívajú takzvané gamatky. Tie budete iste chcieť vymeniť. Jednoducho povedané, rátajte s tým, že budete rekonštruovať všetko – od podláh, až po strechu!

  1. Estetické hľadisko

Estetické štandardy boli pre dvadsiatimi, tridsiatimi alebo dokonca viacerými desaťročiami úplne iné ako dnes. A aj keď dáte starému domu novú fasádu a strechu, určite nebude patriť k tým najmodernejším domom. Ak je teda toto hľadisko pre vás dôležité, so starým domom zrejme spokojní nebudete.

  1. Niečo iste nebude podľa vašich predstáv

Ak staviate nový dom, môžete si vybrať prakticky všetko. Miesto, kde bude stáť, ako bude vyzerať, aké bude mať rozloženie a veľkosti izieb… V starom dome túto možnosť nemáte. Už to za vás totiž urobil niekto iný! Jasné, niečo sa dá vyriešiť rekonštrukciou. No určite nemáte také možnosti výberu, ako pri novom dome.

Pravdaže, platí to len v prípade, ak máte reálnu možnosť pustiť sa do výstavby nového domu. V prípade, že sa potrebujete okamžite nasťahovať, starší dom je pre vás lepším riešením. No aj tak rátajte s tým, že náklady na rekonštrukciu budú omnoho vyššie, ako je váš počiatočný odhad. A rekonštrukcia starého domu je často drahšia, ako výstavba úplne nového domu. Že neveríte? Skúste si teda vyrátať, čo vás bude stáť kúpa starého domu a jeho oprava…