Ste domáci kutil? V tom prípade máme pre tipy, ako vytvoriť nápaditý priestor, kde Vaše deti budú radi tráviť čas. A ako ideálne miesto pre ne je dvor rodinného domu. Ak ste šikovný a máte priestor, poďte do toho!

Domček na hranie

Aj deti chcú mať trošku súkromia a miesto na hranie len pre seba. Nejedno dieťa sníva o vlastnom domčeku. Ten môžete postaviť buď na strome alebo na zemi, ak sa obávate o bezpečnosť detí. Stačí domček podložiť napríklad štyrmi hrubými drevenými pníkmi, aby bezpečne stál na mieste. A ako domček vyrobíte? Je to celkom jednoduché. Na kostru domu použite drevené hranoly, ktoré pospájate kovovými spojkami. Z týchto hranolov vytvorte kocku, prípadne obdĺžnik, v závislosti od požadovaného tvaru domu. Pridajte aj konštrukciu strechy v tvare obráteného V, ktorú pripevníte takisto kovovými spojkami. Ak je konštrukcia hotová, steny stačí vyplniť tenkými latami, ktoré ku konštrukcii pripevníte klasickými klincami. Nezabudnite nechať priestor pre okná a dvere! Ak chcete mať deti na očiach, okná môže tvoriť jednoduchý v latách vyrezaný štvorec. Dvere však v každom prípade založte, aby deti z domčeka nevypadli. Použiť môžete staré pánty a dvierka zo skrine, ktoré upravíte do požadovanej veľkosti.

bbKrytinu strechy môžete vyrobiť buď z lepenky alebo z lexanu. A ak stojí domček na podstavci, ideálne je pridať k nemu šmýkačku. Tú môžete buď kúpiť už hotovú, prípadne ju vyrobiť ako drevený žľab potiahnutý linoleom. A domček je hotový. Stačí ho už len vymaľovať pestrými farbami. Deti v ňom zaručene zažijú množstvo zábavy.

Drevené pieskovisko

Postaviť pieskovisko je naozaj hračka. Zvládnete to za jedno popoludnie. Potrebovať budete len opracované dosky v rovnakej veľkosti, ak chcete pieskovisko v tvare štvorca. Prípadne dve dlhšie a dve kratšie dosky, ak má byť pieskovisko obdĺžnikovité. Z týchto dosák vyrobíte okrajovú konštrukciu pieskoviska tým, že ich navzájom spojíte klincami. Ak majú mať deti aj priestor na sedenie, na hrany dosiek pribite vodorovne ešte ďalšie dosky do tvaru T. Aby cez piesok neprerastala tráva, uložte pieskovisko na staré linoleum. Až potom vysypte piesok. Nezabudnite hraciu plochu zakrývať fóliou, aby neslúžila ako toaleta pre mačky a psov.

Obľúbené sú pre deti aj hojdačky. Klasickú hojdačku na strome si vytvoríte jednoducho z jednej pevnej laty a kusov lana, ktoré priviažete o pevný konár na strome. Do laty vyvŕtate diery, ktorými lano pretiahnete a je hotovo. Takéto jednoduché nápady, na ktoré postačia aj zostatkové materiály zo stavby, dokážu deti zabaviť na dlhé hodiny.

 

FOTO:  © muro + oksix / Dollar Photo Club